Prawda. Krótka historia wciskania kitu” autorstwa Toma Phillipsa to wiele odcieni ściemy . Autor używając przykładów dziennikarzy, drobnych oszustów albo zbyt kreatywnych „pismaków” zabiera nas do świata Fake Newsów.

Tom Phillips w swojej książce obejmuje szeroką perspektywę czasową i opisuje mniej, bądź bardziej ciekawe historie. Na początku jest nudnawo, potem książka zaczyna robić się ciekawsza, zabawniejsza, a nawet odrobinę edukacyjna – jednak szału nie ma. Mam świadomość tego, że to literatura popularno naukowa, ale chyba jednak moje zboczenie naukowe przeważa i okropnie brakowało mi rozwinięcia niektórych zagadnień. Szkoda, że nie było odniesienia do mechanizmów psychologicznych jakie zachodzą w jednostkach i odpowiedzi na pytanie – dlaczego tak łatwo nami manipulować. No ale to tylko moje zawodowe zboczenie.

Historie o ludziach nietoperzach z księżyca, nieistniejącym kraju w Ameryce południowej czy pasmie gór w Afryce. Nie chcę się za bardzo rozpisywać, bo nie chcę zdradzać zbyt wiele, ale niektóre historie są na tyle ciekawe, że przeczytałoby się dużo więcej na ich temat. Jako bonus można też traktować zamiłowanie autora do Benjamina Franklina i jego dowcipów.

Prawda. Krótka historia wciskania kitu” to literatura faktu napisana w humorystycznym duchu. Momentami nawet trochę książka przypominała mi krótką historię dziennikarstwa. Jednak reasumując – jest trochę ciekawostek, trochę edukacji i odrobina śmiechu, choć przyznam, że autor może i ma umiejętność przekazania informacji w sposób humorystyczny, ale dla mnie to chyba nie ten styl pisania. Niektóre teksty budziły raczej śmieszność niż śmiech, ale może to kwestia mojego poczucia humoru. Jednak największym minusem jest dla mnie brak rozwinięcia przedstawianych historii. Szkoda, bo niektóre były bardzo interesujące.

Prawda nie poraża, jest średnią książką z niewykorzystanym potencjałem. Odniosłam wyraźnie, że jest to książka wydana na szybko, na już. Autor ma również na swoim koncie książkę „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” , niestety nie czytałam więc w tym zakresie nie mogę się wypowiedzieć, ale wiele osób doradza mi, aby po nią sięgnąć. Jeśli chcecie dostać zajawkę różnych historii i trochę się pośmiać to „Prawda. Krótka historia wciskania kitu” być może przypadnie wam do gustu. Ja jednak oczekiwałam czego innego i niestety, ale drugi raz nie sięgnęłabym po Prawdę.

Recommended Posts